MUZEUM IM. O. MARIANA ŻELAZKA W CHLUDOWIE

SERDECZNIE ZAPRASZAMY
do naszego muzeum

12 października 2019 roku w Chludowie zostało otwarte Muzeum Ojca Mariana Żelazka.
Ojciec Marian mieszkał w tutejszym Domu Misyjnym Świętego Stanisława Kostki w latach 1937-1939 i tu 4 września 1939 r. złożył pierwsze śluby zakonne.

W maju 1940 r. został osadzony w poznańskim Forcie VII, a po 3 dniach wywieziony i więziony w obozach koncentracyjnych w Dachau i Mauthausen-Gusen i znów Dachau, aż do dnia wyzwolenia tego obozu 29 kwietnia 1945 roku.

Po święceniach kapłańskich w 1948 r. w Rzymie w 1950 r. wyjechał na misje do Indii, gdzie spędził 56 lat.
 Przez ostatnie 31 lat przed śmiercią 30 kwietnia 2006 r. opiekował się w Puri trędowatymi, dla których zbudował osiedle: szpital, szkołę Beatrix, kościół, schronisko dla bezdomnych, szpitalik dla chorych.

Muzeum im. O. Mariana Żelazka (1918-2006) znajduje się na terenie kompleksu pałacowo-parkowego księży werbistów w Chludowie. Do 2016 r. ekspozycja poświęcona o. Marianowi mieściła się w jednym pomieszczeniu Domu Misyjnego, w którym funkcjonowało także muzeum etnograficzno-misyjne. Po przeniesieniu części eksponatów z muzeum do Pieniężna obecny rektor o. Jan Wróblewski postanowił zaadoptować nieużywane budynki gospodarcze na terenie kompleksu na potrzeby nowego muzeum, poświęconego o. Marianowi.

Wśród licznych eksponatów dotyczących życia i pracy o. Mariana Żelazka w chludowskim muzeum znajduje się przestrzeń poświęcona osiągnięciom i badaniom drugiego poznaniaka – werbisty o. prof. Piotra Nawrota. Ten obecnie pracujący w Boliwii misjonarz jest jednym z najwybitniejszych w świecie znawców, popularyzatorów, badaczy i odkrywcą muzyki baroku misyjnego w Ameryce Południowej.

Zbiory Muzeum

W muzeum znajdują się przedmioty związane z osobami o. Mariana Żelazka i o. Piotra Nawrota, m.in.:

  • Pismo Święte o. Mariana w języku ria,
  • przedmioty codziennego użytku,
  • imitacja ashramu (pomieszczenia, w którym „Ojciec trędowatych” zamieszkał pod koniec życia),
  • rekonstrukcja klasy ze szkoły Beatrix, wybudowanej przez o. Mariana w Puri,
  • makieta redukcji jezuickich na terenie Ameryki Południowej,
  • tablice opisujące muzykę baroku misyjnego z XVI-XVIII w.,
  • instrumenty wykonane przez Indian.

Zwiedzanie

Muzeum czynne jest w godzinach:

  • wtorek-sobota: 10-17
  • niedziela: 13-17

Zwiedzanie możliwe wyłącznie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 61 811 65 50

Zwiedzanie tylko z przewodnikiem (możliwość oprowadzania z przewodnikiem posługującym się jęz. angielskim – po wcześniejszym umówieniu).

Opłata za wstęp: dobrowolna, na miejscu, po zakończeniu zwiedzania.

Jako pamiątki z pobytu u księży werbistów można nabyć: magnesy, foldery, obrazki, ulotki związane z o. Marianem i Domem Misyjnym.

Motto życiowe o. Mariana Żelazka:

“NIE JEST TRUDNO BYĆ DOBRYM. WYSTARCZY TYLKO CHCIEĆ”

Ojciec Marian Żelazek dał nadzieję na godne życie wielu ludziom, także wielu doprowadził do Boga. Jednak nigdy tego by nie zrobił bez wsparcia modlitewnego i finansowego Dobrodziejów Misji. Jego dzieło jest Waszym dziełem. Dziękujemy wszystkim za wieloletnią życzliwość. Ojca Mariana wprawdzie już nie ma, ale Jego – i nasza – misja trwa. Wspierajmy ją razem nadal!

Księża werbiści z Chludowa

Zapraszamy do przeczytania
życiorysu ojca Mariana Żelazka →

Zapraszamy na stronę poświęconą
ojcu Marianowi na witrynie werbisci.pl →