Zaczął się czas małżeństwa… zapraszamy do świętowania


Dziś w Chludowie zaczynamy świętować Tydzień Małżeństwa (7-14 lutego) – w parafii, w klasztorze i… Ogrodzie Przysmaków.
Na świecie jest obchodzony od 1997 r. W Polsce – od 2015 r. Wtedy zaczął Gdańsk. Chludowo dołączyło się rok temu. Najpierw skromnie. Teraz oferta dla małżonków pączkuje… Jest coś i dla ciała, i dla ducha. Organizatorzy – o. Ryszard Hoppe, proboszcz tutejszej parafii i o. Jan Wróblewski zapraszają wszystkie małżeństwa!
Jeśli chcecie zobaczyć, jak świętują inne miasta i o chodzi w Tygodniu Małżeństwa, zajrzyjcie tutaj http://tydzienmalzenstwa.pl/program-2018/

Z okazji Tygodnia Małżeństwa kwartalnik „Więź” opublikował wywiad z Leną Kozakowską z Gdańska, jedną z inicjatorek tej kampanii społecznej w Polsce:

    Nie chodzi o jakieś małżeństwo, lecz o jakość małżeństwa

Radykalna bliskość, jakiej doświadczamy w małżeństwie, to bardzo silna potrzeba większości ludzi. Warto ją promować – mówi Lena Kozakowska, współinicjatorka kampanii społecznej Tydzień Małżeństwa.

Anna Kot: Choć małżeństwo jest chyba równie stare jak świat, to w ostatnich czasach wymaga ono chyba szczególnej ochrony, jak gatunek narażony na wyginięcie. To dlatego wpadli Państwo w Gdańsku na pomysł, aby zorganizować taki czas ochronny – raz w roku przez tydzień cały świat ma się kręcić wokół małżeństw?

Lena Kozakowska: Raczej nie czas ochronny, a czas świętowania dla małżonków. Czas wspólnych aktywności i cieszenia się z bycia razem we dwoje. Ślub i wesele to dla większości par bardzo ważne wydarzenie. Jego oprawa, staranność, z jaką narzeczeni podchodzą do różnych szczegółów, ma znaczenie przecież głównie dlatego, by zaakcentować rangę i wagę tego wydarzenia. Małżeństwo zaczyna się więc świętem, ale później wiele par znajduje coraz mniej okazji do tego, by świętować z powodu wspólnego życia. A przecież, choć niepokojąco rośnie liczba tych, którzy się rozwodzą, ludzie z jakiegoś powodu cały czas się pobierają.

Zanim poszukamy odpowiedzi na pytania, dlaczego tak się dzieje, wyjaśnijmy, jak to się zaczęło. Kiedy pojawiła się idea Tygodnia Małżeństwa, która teraz z Gdańska rozszerza się na inne polskie miasta, a nawet wsie?

– Zaczęło się od krótkiej depeszy Katolickiej Agencji Informacyjnej o tym, że w USA odbywa się Tydzień Małżeństwa. To nas zainspirowała do pomysłu, by zorganizować taką kampanię promującą ideę znaczenia relacji małżeńskiej w Gdańsku. Dopiero późnej dowiedzieliśmy się, że pomysłodawcą akcji jest Brytyjczyk Richard Kane. Zmartwiony rozwodem swych przyjaciół, postanowił zorganizować kampanię zachęcająca małżonków do rozwoju i propagująca małżeństwo jako trwałą, bliską i satysfakcjonującą relację kobiety i mężczyzny. I tak powstał Marriage Week International. Pierwsze jego obchody odbyły się w Anglii 22 lata temu, w roku 1997.

Cały wywiad tutaj: http://wiez.com.pl/2019/02/06/nie-chodzi-o-jakies-malzenstwo-lecz-o-jakosc-malzenstwa/

Lena Kozakowska – absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, psychoterapeutka. Od niemal dwudziestu lat pracuje w obszarze pomocy psychologicznej i psychoterapii z młodzieżą, dorosłymi i rodzinami. Członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Współinicjatorka Tygodnia Małżeństwa w Polsce, członek Fundacji Tydzień Małżeństwa.