Z Maryją w nowe czasy – peregrynacja Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w Chludowie 21-22 listopada

Długo oczekiwane nawiedzenie

25 listopada 2021

Doświadczamy nieustannie, że choć plany możemy mieć dobre, dopięte na ostatni guzik, przemyślane i słuszne, to i tak, należy spodziewać się, że Pan Bóg napisze swoje treści prosto po naszych krzywych liniach. Dokładnie tak sprawa się ma z niecodziennym wydarzeniem, które trwa w Archidiecezji Poznańskiej.


Od 18 maja 2019 r. przeżywamy w Archidiecezji Poznańskiej Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”. Całe wydarzenie rozpoczęło się celebracją uroczystej Eucharystii na placu przed jednym z największych poznańskich kościołów. W tym też czasie we wszystkich kościołach przez 3 minuty biły dzwony. W uroczystościach inaugurujących wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski. Słowo Boże wygłosił ksiądz abp Marek Jędraszewski.

Tak pięknie się zaczęło i zgodnie z opublikowanym terminarzem nawiedzenie miało trwać do 26 września 2020 r. Kolejno we wszystkich dekanatach. W instrukcji duszpasterskiej ordynariusz poznański abp Stanisław Gądecki wskazał cel tego ogromnego przedsięwzięcia. „Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz powołania do istnienia biskupstwa w Poznaniu. Przez Nawiedzenie Obrazu ma się dokonać rzeczywiste spotkanie Maryi z całą rodziną archidiecezjalną. Owocem tego spotkania powinien być wzrost wiary, odrodzenie religijno-moralne, umocnienie więzi duchowej z Kościołem, rozbudzenie ducha i aktywności apostolskiej wśród wiernych. Nawiedzenie to także okazja do osobistego i wspólnotowego wyznania Chrystusa przed ludźmi, manifestacji wiary w Boga, do ukazania jedności Kościoła i oddania szczególnej czci Najświętszej Maryi Pannie jako Matce Chrystusa i Kościoła, Królowej Polski i Pani Jasnogórskiej”.

W chludowskiej parafii przygotowania rozpoczęły się ze sporym, właściwie rocznym, wyprzedzeniem. Pierwotna data Nawiedzenia przypadała bowiem na lato 2020 roku. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca o. Jan Wróblewski SVD głosił specjalne kazania poświęcone tematyce maryjnej. Te roczne, rozłożone w czasie, rekolekcje o tematyce maryjnej miały przygotować uczestników do tego wydarzenia. Poprzednie Nawiedzenie na terenie naszej parafii odbywało się ponad 40 lat temu. I do dziś jest wspominane jako czas wyjątkowy. A pamiątki, obrazki i zdjęcia z tamtego czasu przechowywane są z największym poszanowaniem. Kolejne etapy przygotowania przewidywały organizację Misji Parafialnych, które zaplanowano na dni bezpośrednio poprzedzające główne uroczystości.

Jednak, jak sytuacja pokazała, niełatwo było zrealizować to, co wcześniej zaplanowano. Wraz z pojawiającą się pandemią i kolejnymi lockdownami terminarz dla całej archidiecezji posypał się zupełnie. Ostatecznie dla chludowskiej wspólnoty czas oczekiwania na Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozciągnął się o ponad rok. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie był to rok stracony i zmarnowany.

Po długotrwałym oczekiwaniu nastał wreszcie ten szczególny czas dla parafii pw. Wszystkich Świętych w Chludowie. Potwierdzono termin przybycia obrazu na 21-22 listopada 2021 roku. Wszystkie działania nabrały właściwego rozpędu. Od soboty 13 listopada aż do piątku 19 listopada wspólnota parafialna przeżywała Misje Święte, które również poprowadził o. Jan Wróblewski. Były to kolejne dni, w których poszczególne stany przygotowywały się na spotkanie z Jezusem i Maryją w Obrazie Nawiedzenia. W przepowiadaniu rekolekcyjnym nie zabrakło kazań o Matce Bożej. Maryja została ukazywana jako wzór wiary w Boga i jako Ta, która prowadzi nas drogą wiary. Źródłem nauk misyjnych było Pismo św. Każdy kolejny dzień opatrzony był stosownym cytatem odnoszącym się do Maryi, choćby: „Bądź pozdrowiona Pan z Tobą”, „Niech mi się stanie wg słowa Twego” i kończył się Apelem Jasnogórskim. Dużą radością dla wszystkich była spora frekwencja, co przy covidowej sytuacji i gabarytach kościoła w Chludowie, jest zawsze sporym wyzwaniem. Żeby umożliwić uczestnictwo jeszcze większej rzeszy wiernych większość wydarzeń transmitowana była na parafialnym kanale YouTube.

Równolegle do przygotowań duchowych na terenie całej parafii trwało też budowanie dekoracji. Strojono domy, budowano kolorowe bramy, a wzdłuż dróg, którymi Maryja w znaku Obrazu Jasnogórskiego miała przybyć do Chludowa, rozciągano barwne girlandy. Ponieważ teren parafii obejmuje kilka wsi zadanie to nie było ani łatwe, ani szybkie w realizacji. Zapał i pomysłowość w pozyskaniu i wytworzeniu kolejnych ozdób zadziwiał wszystkich, nawet największych sceptyków. Ostatecznie na prawie wszystkich domach zawisły flagi. W oknach pojawiły się maryjne wizerunki, a wzdłuż dróg powiewały kolorowe proporce. Po zmroku palono lampiony i świece. Tak wspólnota parafialna oczekiwała na Maryję.

Samo nawiedzenie odbywało się zgodnie z zaproponowanym przez archidiecezję planem. W niedzielny wieczór 21 listopada w Chludowie oczekiwanie na Maryję rozpoczęliśmy nabożeństwem w kościele parafialnym. Następnie w uroczystej procesji różańcowej wszyscy przeszliśmy na plac przed remizą, na który przybył Obraz. Po powitaniu Ikony przez proboszcza o. Ryszarda Hoppe oraz bpa Zdzisława Fortuniaka w asyście strażaków, orkiestry dętej i przy śpiewie tłumów przeniesiono Ikonę do kościoła, gdzie umieszczono ją na specjalnie przygotowanym tronie. I tak rozpoczął się czas czuwania z Maryją, które trwało aż do poniedziałkowego wieczoru.

Bardzo trudno jest streścić to wszystko, czego mogliśmy doświadczyć, trwając na modlitwie przed Ikoną Jasnogórską. W ten niezwykły czas zaangażowały się wszystkie grupy i organizacje związane z Chludowem. Mszy powitania przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak, do koncelebry dołączyli księża z dekanatu oraz przybyli werbiści. Dużą radością dla parafian było uczestnictwo w Nawiedzeniu byłych chludowskich proboszczów oo. Jana Pilka i Andrzeja Kosmeli. O północy sprawowana była kolejna msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Głównym celebransem był ks. Jan Jabłuszewski SAC, który pochodzi z parafii, a w koncelebrze znaleźli się kapłani, którzy tutaj pracowali. Po wszystkich celebracjach nastąpił czas indywidualnego czuwania przy Obrazie.

Plan na poniedziałek 22 listopada był równie bogaty. Dzień rozpoczął się od odśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Był czas na nabożeństwo różańcowe, nabożeństwo z błogosławieniem dzieci i matek w stanie błogosławionym, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, mszę dla chorych z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych. Wszystkie punkty przeplatane czasem na indywidualną kontemplację przed Jasnogórską Ikoną.

Uroczystość Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w chludowskiej wspólnocie zakończyła tzw. Msza św. pożegnania, po której wizerunek Jasnogórskiej Madonny wyjechał do kolejnej parafii. I tak po długim czasie oczekiwania dopełniły się wszystkie przygotowania, plany. A na owoce tego specjalnego czasu przyjdzie nam pewnie poczekać.

Marta Molińska-Glura
za: Komunikaty SVD

Zdjęcia: Jakub Glura