Tradycyjne spotkanie patriotyczne z okazji urodzin i imienin Romana Dmowskiego

Chludowo uczciło pamięć jednego z ojców niepodległości Polski

29 sierpnia 2021

W sobotę 7 sierpnia na terenie Domu Misyjnego w Chludowie odbyły się uroczystości, upamiętniające Romana Dmowskiego (1864-1939). Gościem tego patriotycznego spotkania był m.in. gen. bryg. Jan Podhorski i prof. Jan Żaryn, który wygłosił okolicznościowy wykład pt. „Roman Dmowski, twórca niepodległej Polski” oraz władze samorządowe.


Data uroczystości ani miejsce nie są przypadkowe. To w obecnej posiadłości misjonarzy werbistów mieszkał Roman Dmowski, jeden z twórców i wieloletni przywódca Narodowej Demokracji, obok Ignacego Paderewskiego reprezentant Polski na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie 28 czerwca 1919 roku w Wersalu, podpisywał traktat pokojowy, tzw. traktat wersalski, uznający nieodległość Polski i polskość Wielkopolski. Ten mąż stanu w 1922 roku kupił zespół pałacowo- parkowy w Chludowie, gdzie mieszkał do 1934 r. Rok później posiadłość sprzedał polskiej prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, misjonarzom werbistom. W jednym z listów do nowych właścicieli parku i pałacu, zaprzyjaźniona z Romanem Dmowskim Maria Niklewiczowa, pisała „Miłym dla nas było to, iż siedziba, do której byliśmy bardzo przywiązani, w której przeżyliśmy tyle dobrych chwil, będzie służyć Sługom Bożym. Niepisaną umową zastrzegłam sobie, aby zawsze w dzień imienin pana Romana, 9 sierpnia, była odprawiana Msza święta w jego intencji. Dawniejszy pokój dzienny został zamieniony na kaplicę, a Ojcowie dotrzymali umowy, odprawiając uroczystą Mszę 9 sierpnia 1935 roku i w latach następnych”.
Coroczna Msza święta w klasztorze w okolicach 9 sierpnia, dnia urodzin i imienin Romana Dmowskiego, stanowi wypełnienie przez werbistów tego niepisanego testamentu. Z kolei uroczystości patriotyczne od 26 lat nieprzerwanie organizuje je Ewa Kuleczka-Drzewiecka, mieszkanka Chludowa, od 2017 r. prezes Stowarzyszenia im. Wojciecha Bogusławskiego

Fot. Franciszek Bąk SVD