Nabożeństwo prowadził o. Adam Wołowicz SVD, socjusz chludowskich nowicjuszy. Modlitwa zaczęła się od pieśni „Chwalcie łąki umajone” w wykonaniu „Chludowian”, ubranych w koncertowe, ludowe, niezwykle barwne stroje. Szybko dołączyli do nich wierni, którzy zajęli miejsca na drugim brzegu parkowego stawu. A ponieważ w ten dzień Kościół obchodził Święto Trójcy Świętej, wysłuchali także rozważań o Tajemnicy Trójcy Świętej w życiu Maryi…, które przeczytała s. Rafaela SSpS, przełożona sióstr w Chludowie, przy akompaniamencie grającej na harmonijce nowicjuszki s. Franciszki SSpS. Z kolei br. Filip SVD odczytał fragment Listu św. Pawła do Rzymian. Po modlitwie różańcowej o. Adam zapoznał uczestników nabożeństwa z historią powstawania nowych wezwań litanijnych, przypominając, że modlitwa ta wciąż się rozwija i pokazuje bogactwo obszarów ludzkiego życia, w których można szukać pomocy Maryi. Wtedy „Chludowianie” zaintonowali Litanię Loretańską, a do nich dołączyli wierni.
Nabożeństwo zakończyła modlitwa „Ojcze nasz” i błogosławieństwo udzielone przez o. Adama.
Zauroczeni atmosferą i scenerią nabożeństwa jego uczestnicy prosili o kolejne spotkanie modlitewne w parku. Tym razem było to drugie, pierwsze odbyło się w październiku, kiedy to wierni uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym. Zainteresowani historią parku wysłuchali także opowieści o. Jana Wróblewskiego SVD, tutejszego rektora o niemal 150-letniej grocie i samym zespole parkowo-pałacowym, który w latach 20. minionego wieku zamieszkiwał Roman Dmowski, ówczesny polityk, twórca Narodowej Demokracji. Jego popiersie znajduje się zresztą przy bramie wjazdowej do pałacu.
Przypomnijmy, że „Chludowianie” to zespół pieśni i tańca z Chludowa o 20-letniej historii, mający już długą listę sukcesów, osiągniętych podczas przeróżnych przeglądów i festiwali w całej Polsce, a także poza jej granicami. Jego działalność wspiera finansowo gmina Suchy Las, dzięki czemu może wciąż zwiększać liczbę swoich członków, repertuar i zakres działalności. Zawsze chętnie występuje w swojej macierzystej miejscowości podczas kościelnych i świeckich wydarzeń.
O historii parku, groty i pałacu można więcej przeczytać na stronie www.chludowo.werbisci.pl w zakładce DOM MISYJNY.
Anna Kot
Fot. Franciszek Bąk SVD