Odpustowy wieczór ze świętym młodzieńcem


18 września w gronie domowników, pracowników i przyjaciół chludowscy misjonarze werbiści obchodzili święto patrona swego domu św. Stanisława Kostki. Najpierw modlili się wszyscy podczas Mszy świętej w kaplicy Domu Rekolekcyjnego, a potem wspólnie udali się na agapę.

Mszę świętą koncelebrowali wszyscy obecni w domu mieszkańcy pod przewodnictwem rektora o. Janem Wróblewskim, który także wygłosił okolicznościową homilię, a więc wicerektor o. Kazimierz Grabowski, o. Franciszek Laka, o. Jan Musiał i o. Wojciech Grzymisławski. Do Mszy św. służyli nowicjusze: Krzysztof, Filip i Arkadij, który tego dnia także pełnił funkcję lektora.
Kazanie o. Jan Wróblewski poświęcił bieżący czytaniom oraz osobie i kolejom życia św. Stanisława Kostki. Podkreślił – w kontekście 12-letniego Jezusa i patrona dnia – że dojrzałość i mądrość niekoniecznie są owocami długości życia, ale przede wszystkim są mierzone nadzieją i ufnością pokładanymi w Panu Bogu. Przykładem tego jest właśnie Stanisław Kostka (ur. 28.10.1550 w Rostkowie, zm. 15.08. 1568 w Rzymie), który przeżył niespełna 18 lat i umarł w opinii rodziców jako nieposłuszny syn, daleko od rodzinnego domu.
Całe kazanie tutaj:

Przypomnijmy: Obecny Dom Misyjny w Chludowie to dawna posiadłość twórcy polskiej endecji – Romana Dmowskiego, który jednak nie zabawił tu długo, na skutek kłopotów finansowych, spowodowanych jego sporą nieporadnością w zarządzaniu majątkiem. Po 12 latach – 30 listopada 1934 – sprzedał posiadłość Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, którego księża misjonarze zwani są potocznie werbistami. Kilka dni później 3 grudnia ks. prymas kardynał August Hlond, metropolita poznański zgodził się na założenie tu nowicjatu zakonnego. 18 marca 1935 r. przybyli pierwsi misjonarze, nazajutrz odprawili w tym miejscu po raz pierwszy Mszę św. Zaczął się remont, meblowanie pustych pokoi, przeróbki dostosowane do zgoła innych potrzeb. 15 września 1935 r. odbyły się pierwsze w historii polskiej prowincji obłóczyny 22 nowicjuszy. 20 listopada dom, który jeszcze w czerwcu został erygowany pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, poświęcił kardynał Hlond. Stanisław Kostka jest także jednym z katolickich patronów Polski, a ponadto patronem ministrantów, polskich dzieci i młodzieży.

Tekst i foto: TOKA