W czwartek 7 lutego o. Jan Wróblewski SVD koncelebrował z proboszczem o. Ryszardem Hoppe SVD Mszę świętą, podczas której wygłosił kazanie inaugurujące obchody Tygodnia Małżeństwa. Mówił o idei i historii tej kampanii oraz znaczeniu samego małżeństwa, relacji przeżywającej wielki kryzys w ostatnich dziesięcioleciach. (Cała treść kazania tutaj).
Po Mszy świętej grupa adoracyjna prowadziła różaniec w intencji małżeństw chludowskiej parafii. Motywem przewodnim rozważań były problemy i potrzeby współczesnych małżonków.
Kolejny akord obchodów rozpoczął się w weekend 9 i 10 lutego. Podczas niedzielnych Mszy świętych zamiast kazania chludowianie słuchali relacji trzech małżeństw ze wspólnoty Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny prowadzonej przez siostry nazaretanki. Wszystkie pary – Beata i Marcin Frąckowiakowie, Paulina i Łukasz Jaszewscy z Obornik oraz Katarzyna i Mirosław Majorowie z Szamotuł – opowiadały o potrzebie dbania i rozwijania relacji małżeńskiej, o Bożej pomocy w trudach i radościach oraz ogromnej sile i znaczeniu zdrowych relacji małżeńskich dla szczęśliwego rozwoju dzieci i całej rodziny. (Świadectwo Katarzyny i Mirosława Majorów na tej stronie.)
Po południu w niedzielę 10 lutego nazaretanka s. Maksymiliana Dojcz wraz z małżeństwem Majorów przygotowała „randkę małżeńską”. Do biblioteki klasztornej misjonarzy werbistów, starannie zaaranżowanej na kameralną, przytulną kawiarnię przybyło 8 par. Były czerwone róże, filiżanki do kawy i ciastka. I całkiem długa – ponad dwugodzinna randka. A właściwie warsztaty dla małżonków.
– „Randka” to czas na odnowienie więzi małżeńskiej. Po wielu latach dwoje ludzi spotyka się w takiej samej sytuacji, w jakiej się poznało i zakochało w sobie. Mogą sobie spojrzeć w oczy i powiedzieć coś, czego dawno sobie nie wmówili, wysłuchać współmałżonka, po prostu mieć dla niego czas – wyjaśnia Katarzyna Major, która wraz z mężem po raz trzeci prowadzi „randkę” dla innych małżeństw. – Ale to nie jest tylko prowadzenie, my również podczas takiego spotkania zawsze czegoś nowego się nauczymy, co jest ważne dla naszej relacji.
– Randka małżeńska zawsze prowadzona jest na bazie dialogu małżeńskiego, którego celem jest poprawa komunikacji w małżeństwie, umiejętność słuchania, wczuwania się w potrzeby małżonka, po prostu, aby w codzienności umieć widzieć dobro współmałżonka – tłumaczy ideę tego typu spotkań, ich inicjatorka s. Maksymiliana.
Ostatnim wydarzeniem Tygodnia była środowa Msza święta z indywidualnym błogosławieństwem małżeństw, odnowieniem przyrzeczeń ślubnych oraz godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji małżeństw. Kazanie o trudnym darze wolności człowieka w kontekście małżeństwa wygłosił o. Jan Wróblewski – (całość tutaj).
Podczas tygodniowego święta małżeństwa „na zdjęcie ślubne” mogły udać się na prawdziwą randkę do restauracji „Ogród Przysmaków” w Chludowie, gdzie czekały na nich obiad lub kolacja w specjalnej promocyjnej cenie. W tym roku odważyło się na taką randkę pięć małżeństw.
Chludowskie obchody wpisały się w mającą zaledwie 5 lat kampanię społeczną Tydzień Małżeństwa w Polsce (na świecie jest realizowana od 1997 r). W 2015 r. pierwszy Tydzień Małżeństwa zorganizowało Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich o/Gdańsk. W sumie w tym roku w kampanii wzięło udział 16 polskich miejscowości, a na świecie 26 krajów.
AKO, JW
Fot. S. Maksymiliana Dojcz, o. Franciszek Bąk SVD
ROZWAŻANIA MAŁŻEŃSKIE TAJEMNIC ŚWIATŁA
I Chrzest Jezusa w Jordanie
W chwili, gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. A z nieba odezwał się głos: «Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie».
Jezus wychodząc z wody nie wyglądał specjalnie elegancko, cały ociekający wodą. Szaty oblepione mułem, włosy posklejane… Niektóre małżeństwa też nie przedstawiają pięknego, miłego dla oka widoku. Ale wierzymy w miłosierną miłość Boga, który w tych małżeństwa może przywrócić piękne, zdrowe relacje. Bo dla Boga nie ma nic niemożliwego.
II Cud w Kanie Galilejskiej
Jezus pierwszego cudu dokonuje w Kanie Galilejskiej podczas uroczystości weselnej. Jego obecność jest początkiem nowego życia i nowej radosnej wspólnoty. Ale w pewnym momencie zabrakło wina i wtedy z pomocą przychodzi Matka Jezusa, która prosi syna o pomoc. A on nie pozostaje obojętny na matczyną prośbę.
Panie, tak wiele małżeństwa przeżywa kryzys wspólnego życia, kryzys narodzin i wychowania dzieci. Tak wiele małżeństw utraciło pokój i nadzieję, utraciło miłość, poczucie znaczenia wzajemnej posługi i życia dla drugich. Tak wiele rodzin rozbił rozwód, egoizm, czasem narkotyki i alkohol. Wszystkie błagają o uzdrowienie. Panie, proszę Cię wraz z Twoją Matką: wysłuchaj nas: uzdrów nasze małżeństwa i rodziny.
III Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.
Cała działalność Chrystusa, Ewangelia życia, Jego nauki, odpuszczanie grzechów, głoszenie miłosierdzia Bożego – to ciągła misja, która uświadamia ludziom tajemnicę Boga i Jego królestwa.
Współczesne małżeństwo zagubione w stercie spraw codziennych, zagubione wśród doczesności nie ma czasu na myślenie o świętości, o zbawieniu, wieczności. Ciągle biegną, ale tak naprawdę za czym? I czy warto w ogóle brać udział w takim biegu?
IV Przemienienie na górze Tabor
Oto mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!
Bóg w Jezusie objawia nam swoją miłość. Każdy nas jest owocem miłości Boga, kochanym, chcianym – Jego planem.
Na górze Tabor widzimy Chrystusa w trudnym momencie, który wkrótce ma się dokonać: męka i ukrzyżowanie. My też w naszych małżeństwach doświadczamy trudności i problemów w relacjach między sobą, których często nie rozumiem i nie próbujemy rozwiązać.
Prosimy Cię Jezu przez Niepokalane Serce Maryi, aby światło Twojego Boskiego Oblicza przemieniało nasze serca, abyśmy potrafili kochać czystą miłością, a w szczególności, abyśmy potrafili kochać w naszych współmałżonkach to, co trudne, co boli, co irytuje, czego nie rozumiemy.
Wyproś, Maryjo, przemianę naszych serc, abyśmy w naszych małżeństwach mogli żyć w pełnym zjednoczeniu z Bogiem i nadzieją Zmartwychwstania.
V Ustanowienie Eucharystii
Udział w Eucharystii upodabnia nas do serca Jezusa, podtrzymuje nasze siły w czasie ziemskiej pielgrzymki, budzi pragnienie życia wiecznego i już teraz jednoczy nas z Kościołem niebieskim, że świętą Dziewicą Maryją i wszystkimi świętymi.
Módlmy się, aby nasze małżeństwa jak najczęściej uczestniczyły w Eucharystii i abyśmy okazywali Bogu w małżeństwie wdzięczność za Jego ofiary.